A Kerbájtosház története


A „kerbájt” szó – ahogy az Üdvözöljük menüpont alatt olvasható ” – egy elmagyarosodott német kifejezés, eredeti hangalakja Kirchweihtag, amelynek jelentése az, hogy „a templomfelszentelés napja”. 

A kerbájt ősi, mágikus elemeket tartalmaz, az evangélikus egyház erre a szokásrendszerre építette rá a templomfelszentelés hálaadási szertartását. A mágikus elemek a termékenység biztosításának szertartásai közül valók, amelyek legalább olyan idősek, mint az első emberi földművelő társadalmak.

A rozmaring, a piros virág, az alma, a lefojtott és felszabadított bor mind a termékenységi rítusok köréhez kapcsolhatók, az utánzásos és a kapcsolati mágia legkülönbözőbb variációiban.

Kötcsén 1798. november 21-én ünnepelték először ezt a napot. Akkor avatták fel a jelenlegi templomot. Akkoriban az ünnep egy hétig tartott. Az évszázadok során azonban az ünneplés időtartama és módja sokat változott. Kezdetben az ünnep mindig november 20-án kezdődött, az úgynevezett „kezdőestén”, függetlenül attól, hogy az hétköznapra, vagy vasárnapra esett. A XX. század közepétől már csak három napig ünnepeltek, és a november 21. napjához közelebb eső szombaton kezdődött a folyamat. A népesség fogyása, a fiatalok városokba költözésének felgyorsulása következtében jelentősen csökkent a rendezvényen, az istentiszteleteken részt vevők száma. A rendezők ezt úgy próbálták ellensúlyozni, hogy az 1980-as évektől kezdődően az ünnepi istentisztelet, és a placc szombati napon kerül megrendezésre, így a lélekben a faluhoz és a Kerbájthoz kötődő, de korábban elköltözött kötcseiek is részt tudnak venni a Kerbájton, majd az esti táncmulatságon is. Így tulajdonképpen ismét három naposnak tekinthető a rendezvénysorozat. Pénteken a kezdő este, borfelvétel, szombaton az ünnepi istentisztelet, placc, vásári sokadalom, esti táncmulatság, majd hajnalban a bor eltevése a folyamatosság, a következő évi Kerbájt-ünnep biztosítása érdekében. A „placc” szó a német „Platz”, hely, tér magyar változata. Német változata a „Blon”, „Plon”, amely az ugyancsak teret jelentő „Plan” szó rokon értelmű variánsa.

Az ünnep egyik legjelentősebb helyszíne mindig a palackba zárt jelkép, a kerbájti bor egy évig tartó tárolásának helyszínt adó tulajdonképpeni „borosház”, a Kerbájtosház. A Kerbájtosház mint szó az utóbbi időben jelentésváltozáson ment keresztül. A régebbi időkben a Kerbájtosház szó a gyerekek számára rendezett délutáni és kora esti táncmulatságot jelentette. Az újonnan átadott Kerbájtosháznak nevezett intézmény részben a borosház funkcióját látja el, de gyakorlatilag jóval több rendeltetése van ennél. Lényegében rendezvényház, amely több féle eseménynek ad otthont. A fogalmak a Kerbájt 224 éves története során gyakran változtak, az elmondott versek szövege is legalább háromszor, s és a felvonulás lefolyása is legalább négyszer. Most újabb fogalomváltást hajtottunk végre, amikor a „Kerbájtosház” fogalmát tulajdonképpen csak kitágítottuk mindenre, ami ott a jövőben történni fog (többek között arra is, hogy a falu gyerekei Kerbájt első napjának délutánján ott táncmulatságot rendezzenek).

Kezdetben mindig az első legény szüleinek házában, a földes burkolatú tisztaszoba közepén nyitott üregbe helyezték el, és tárolták egy évig. A következő Kerbájton az új első és második legény az ünnepi résztvevőkkel kísérve, nótaszóval, zenei kísérettel indultak az előző évben eltett borospalackért, ahol versmondás után felvették a bor-jelképet, ezzel kezdetét vette az ünnepi folyamat.
Később, amikor már a tisztaszobákba padló, parkett, vagy egyéb burkolatot építettek, ez a megoldás nem volt alkalmazható. Ekkor a szőlőhegyen lévő borospincék adtak otthont a palacknak évről évre.

A kétezres évek elején egy lelkes Kerbájt-támogató család felajánlotta, hogy a portájukon istállóból, pajtából kialakított, pihenési, szabadidős tevékenységek céljára átalakított helyiségei legyenek a „Kötcse Község Intézményesített Borosházának” elnevezett intézmény helyszínei.

Az evangélikus templom 2020-2021-ben kormányzati támogatással lezajlott felújítása kapcsán merült fel az a lehetőség, hogy a parókia udvarán kihasználatlanul álló magtár-istálló-pajta melléképület együttesének átalakításával kialakítható lenne az egyházközség, a presbitérium által fenntartható saját Kerbájtosház.

2021-ben egy sikeres pályázati folyamat eredményeként 10 millió Ft támogatást nyert el az egyházközség, és egy elkötelezett generál kivitelező, egy lelkes, tevékeny csapat, sok-sok segítő, támogató együttes munkájának eredményeként 2022. november 19-én, a 224. Kerbájt-ünnepen átadtuk rendeltetésének az egyházközség saját tulajdonú Kerbájtosházát.